Коли висаджувати виноград

    Коли висаджувати виноград, навесні чи восени?
Таке запитання часто-густо задають виноградарі-початківці. Однозначної відповіді на нього немає. Всі науковці теоретики вважають, що краще висаджувати виноград навесні і, навіть, приводять аргументи на користь цього. Якщо ж ви запитаєте у тих людей, які продають саджанці, то, якщо це буде навесні, то відповідь буде що краще весною, і навпаки, якщо торгують восени, то, звісно, краще восени. Як бачите, і перша і друга відповіді мають сенс. Та якщо науковці обґрунтовують весняну посадку, то це стосується більше промислових насаджень. Але це все таки застаріла догма. Декілька років тому я випробував посадку винограду і навесні і восени при закладенні промислового винограднику на декілька десятків гектарів і переконався на власному досвіді що особливої різниці між весняними і осінніми посадками при промислових насадженнях немає. До речі, вже багато промислових насаджень виконуються восени.
Як весняні, так і осінні посадки мають свої особливості. І це слід враховувати при садінні. Важливо робити посадку з огляду на погодні умови. Для весняної посадки кращім терміном буде квітень – початок травня, коли земля достатньо прогріється в районі розташування коренів (+8°С). Осінню ж можна висаджувати починаючі з кінця вересня і до кінця жовтня. А якщо дозволяють погодні умови, то можна висаджувати і в листопаді. В цьому я переконався на власному досвіді.
Оскільки зараз осінь, то розповім про особливості осінньої посадки винограду. Головною перевагою осіннього садіння є те, що саджанець винограду прямо зі шкілки, минаючи стадію зимового збереження, під час якого можливе підсушення коренів або підпрівання саджанця, висаджується на постійне місце. Рослина минає стадію стресу, тобто, умови її росту до і після садіння одинакові, і оскільки земля ще довго зберігає тепло на глибині розташування коренів, вони ще продовжують свою роботу, тобто ростуть. Як відомо, корені винограду не мають періоду спокою в той час, як надземна частина спить. Навіть якщо на поверхні ґрунту вже будуть морози, то корені потроху ростуть. Основним аргументом противників осіннього садіння є те, що за зиму корені можуть вимерзнути. Якщо земля в районі коренів під зиму добре зволожена і достатньо вкрита, то є повна гарантія, що саджанець перезимує успішно. Подумайте самі, а як же зберігаються саджанці винограду та інших рослин в прикопі зимою? Завжди відмінно!       Тож кращим «зберіганням» є його осіннє садіння. А навесні саджанець нарівні зі старими кущами вступає у вегетацію без всякої затримки.
Ще один аргумент на користь осіннього садіння. Це достатня кількість вільного часу для проведення посадкових робіт, бо навесні існує велика напруга із часом, оскільки багато всього треба робити одночасно. До того ж восени немає такої спеки та сухого вітру, які можуть за лічені хвилини підсушити корені під час транспортування та посадки саджанця винограду.