ВИРОЩУВАННЯ САДЖАНЦІВ У ШКІЛЦІ

Шкілка — це спеціальна ділянка землі, куди висаджуються звичайні та щепленні чубуки для вирощування з них кореневласних та щеплених саджанців винограду. Чому така незвичайна назва «шкілка», чому б просто не назвати його розсадником для вирощування саджанців винограду. Мабуть через те, що виноградна рослина має особливий статус посеред рослин світу.

Зазвичай у шкілці вирощують велику кількість саджанців (від декількох сотень, до декілька тисяч). Під виноградну шкілку вибирають ділянку добре забезпечену сонцем, вона може бути як на рівній площині, так і на південних або південно-західних невеликих схилах, захищених від вітрів з легкими, родючими ґрунтами і там, де можна організувати зручне зрошення. Зазвичай підготовку ділянки до висаджування краще зробити восени, в крайньому разі рано навесні, щоб уникнути підсихання ґрунту. Так як на моїй садибі ґрунт супісчаний, то він за зиму не зможе підтримати рихлу структуру, тому, бажаєш того чи ні, усі роботи по підготовці ділянки виконую тільки навесні. Подібні ситуації бувають і на тяжких ґрунтах, тому і там проводять роботи навесні.

В чому полягає підготовка ґрунту…. В залежності від родючості ґрунту на 1 м2 шкілки треба насипати 2-3 відра перегною, або компосту, та 2-3 літрові кружки попелу. Якщо нема можливості мати органіку, то достатньо буде внести з рахунку на 1 сотку 8-10 кг пташиного посліду, або в крайньому випадку 70-100г діючої речовини азоту, фосфору і калію в мінеральних добривах. На важких ґрунтах треба додати на 1м2 відро річного піску. Можна ще, є такі рекомендації для кращого укорінення чубуків, розсипати по поверхні ділянці ячмінь невеликим шаром. Це буде сприяти захисту ґрунту від шкідливих бактерій, а при пророщенні зерен ячменя, ще й мати велику фітонцидну дію. Подібну операцію я часто виконував при садінні саджанців на винограднику в посадкових ямках. Беремо 1-2 л кружки ячменю і висипаємо прямо на коріння саджанців в ямці. Це дає хороший ефект. Звісно, розсипавши всі складові части добрива, треба їх перекопати на глибину 25-30см ручною лопатою, або, що краще, мотоблоком, щоб усе добре перемішалося.

Починати садіння чубуків в нашій місцевості краще всього приблизно 15-25 квітня, коли ґрунт на глибині розташування майбутніх коренів буде 12-15 градусів. Можна висаджувати і раніше при температурі десь 10-12 градусів, але в тому разі якщо чубуки прокільчовані. Садіння чубуків організовують так. Підготовлену ділянку поливають водою так, щоб ґрунт був добре зволоженим. Як тільки вода увійде в ґрунт, ділянку бажано на деякий час накрити білою прозорою поліетиленовою плівкою, щоб земля прогрілася якомога краще. Чорною плівкою небажано, так як вона сама поглинає тепло і лише незначну частину віддає ґрунту.

Про підготовку чубуків до садіння ми детально писали в одній із попередніх статей. Коротко нагадаємо про цей процес. За 5-6 днів до садіння треба дістати лозу із сховища та 1-2 дні витримати при кімнатній температурі для акліматизації. Потім необхідно нарізати їх на 3-4 вічкові чубуки, вимочити 2-3 діб у воді, зануривши на 2/3, потім добу у стимуляторі коренеутворення. Після цього, якщо є досвід, можна парафінувати верхню частину чубука із вічком, але при цьому треба буди дуже обережним аби не обпекти вічка. Якщо вони вже почали розкриватися то парафінувати вічка не можна ні в якому разі!

Після підготовки ділянки и чубуків можна приступати до садіння. Спочатку треба розмітити рядки у шкілці. За звичай, ряди мають напрямок з півночі на південь. Відстань між чубуками необхідно робити 10-15 см, а між рядами 40-50см. Існують два способи садіння чубуків: в канавки і на чорну плівку. У кожного способу є свої недоліки і переваги.

На думку фахівців, згідно практиці останніх років, кращим способом є садіння на чорну плівку. Вона не дає проростати бур’янам, зберігає пухкість ґрунту і вологу, а також захищає від перегріву ґрунту в спеку. Але одне застереження – цим способом можна висаджувати лише некільчовані чубуки або такі чубуки, які в процесі кільчування на ніжній частині мають тільки розтріскану кору. А вже на стадії, коли чубуки мають достатній калюс та ще й з зачатками корінців, садіння їх на плівку не можливо без пошкоджень. При цьому способі на ділянці після розмітки рядків необхідно сформувати невеличкі канавки глибиною приблизно 5 см, там де буде рядок. Бажано після розмітки та формування рядків полити канавки водою. Після цього всю ділянку повністю накривають плівкою, при чому, плівку не натягують, а укладають вільно, щоб вона повністю уклалася на ґрунт, повторюючи профіль ділянки. При садінні у плівці роблять невеликі отвори, в які вставляють чубуки на глибину садіння.

А вже в канавках можна садити як кільчовані, так і некільчовані чубуки. Після розмітки ділянки викопують канавку на штик лопати, важливо щоб рівень був однаковий на усій довжіні. Канавки на третину висоти заливають водою, після того як волога увійде в ґрунт можна садити чубуки. Канавка має мати невеликий нахил з одного боку. Чубуки встановлюють на нахильну площину, на відстані 10-15 см один від одного, але краще, якщо у вас достатньо розмір шкілки, 15 см. Якщо обмаль місця, то 8-10см. Після цього канавку засипають на 2/3 землею та поливають. Після чого обов’язково треба мульчувати канавку. Другій ряд таким же чином прокопують через 40-50см. Далі для проходу і проведення операцій на шкільці роблять доріжку від 50 до 70см і у такій послідовності виконують усі подальші операції.

Дуже важливо після садіння протягом півтора тижня шкілку не поливати, а то можна загубити саджанці. Та і потім поливи повинні бути помірними, десь раз в тиждень. При садінні на чорну плівку, якщо є можливість, під плівкою прокладають крапельне зрошення. Але можна поливати й прямо по плівці, вода буде стикати в отвори біля чубуків. Якщо шкілка посаджена в канавки, то після кожного поливу проводити мульчування, можна перегноєм сипцем, компостом або просто землею. Подальший догляд за шкілкою полягає в регулярних поливах, захисту від шкідників та хвороб, своєчасному підживленні та видаленні пасинків.

Ще є один спосіб, який дозволяє при любий погоді отримати своєчасно добрі саджанці – це встановити дуги між рядами і натягнути на них прозору плівку. Це захист від приморозків, від граду, вітрів, які висушують, та інших негараздів. Тобто гарантований вихід саджанців, правда тут треба своєчасно відкривати плівку для провітрювання.